Cibinlikli Yatak Odası Takımı Modelleri

Bebek odalarında görmeye daha çok alışık olduğumuz cibinlikler, son zamanlarda yetişkin odalarına da girmeye başladı. Cibinlikli yatak odası takımları geçmişe nostaljik bir bakış atarken odaları romantizm kokutuyor. Yatak odanızda cibinlik kullanmak istiyor ancak tam olarak nasıl şekillendirip monte edeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Cibinlik Nasıl Kurulur?

Cibinlikli Yatak Odası

Yeni mobilya alırken seçeceğiniz takımın özelliklerine cibinlikli olması gerektiğini belirtirseniz, üretim esnasında cibinlik aparatları takılı halde gelecektir. Eğer cibinlik takmaya sonradan karar verdiyseniz geç kalmış sayılmazsınız. Size birkaç yöntemden bahsedeceğiz. 

İlki yatağınızın tüm çevresini kaplayacak profillerden başlayalım. Yatağınızın uzun ve kısa kenarlarını ölçün ve bu ölçünün ortalama 3-4 cm daha geniş ebatlarında ince kornişler kestirin. Bu kornişleri tavana yatak ile paralel olacak şekilde yatağın üstüne monte ettirin. Korniş geçişlerinde köşelerin birbirini karşılamasına dikkat edin. Kornişler sürülürken her hangi bir takılma ya da tıkanma yaşanmamalı. İnce delikli seçtiğiniz cibinlikli tüllerin başına korniş düğmelerini sık olacak şekilde dikin. Tül boyu yatağı tepeden aşağıya saracak ve yerde kuyruk bırakacak kadar uzun olmalı. Böylelikle tüm yatağı cibinlik ile çevirmiş olursunuz.

İkinci yol ilk anlattığımız kadar tadilat gerektirmeyen bir uygulama. Yatağın sadece baş kısmının ortasına yuvarlak geniş çember şeklinde bir aparat taktırabilirsiniz. Bu çemberi duvarın tavan kısmına monte edebileceğiniz gibi yatağa sabitlenmiş bir boru ile dik konumda da sabitleyebilirsiniz. Yine dilediğiniz tül cibinliği korniş düğmeleri ile çembere geçirip cibinlikli yatak odası takımı modelinize kavuşabilirsiniz. 

Cibinlik Tavana Nasıl Takılır?

Cibinlikli Yatak Odası Modeli

Son olarak en az tadilat gerektiren tavsiyemiz. Yatağın tavanına, yatağın orta kısmına denk gelecek şekilde sağlam ve asacağınız tülü taşıyabilme kapasitesine sahip çiviler çakın. Nalburlarda bu tarz işler için satılan kancalı kalın çiviler bulmak mümkün. Her bir köşeye bir çivi yeterli olacaktır. Ya da tavan duvarının tam ortasına peşi sıra küçük bir kare oluşturacak şekilde de çivileri çakabilirsiniz.  Tavana çaktığınız bu çivilere, cibinliğin tüllerini direk geçirin. Tülün tepesi açık olmayacak şekilde sanki tepesinden kavrayıp yukarıdan sallandırır gibi çivilere monte edip yatağın üzerine süzülmesini sağlayın. Bu sayede tülün hiçbir yerinde açıklık kalmayacak, görüntüsünün yanı sıra sineklik vazifesini de görecektir. 

Cibinlik, maliyeti en az olan dekorasyon yenileme yöntemidir. Cibinlikli yatak odası takımlarını kullanarak yatak odanızı bir saraya çevirebilirsiniz. Cibinlik kullanımı, yatak odasına görsel bir şölen kattığı kadar gece uyurken sizi sinek ısırıklarından koruyarak konforlu bir uyku geçirmenizi de sağlar.

Cibinlikli Yatak Odası Modern
Cibinlikli Yatak Odası Ahşap
Avangard Cibinlikli Yatak Odası
Cibinlikli Yatak Odası Kırmızı
Cibinlikli Yatak Odası Siyah
Cibinlikli Yatak Odası Pembe

Giriş Yap

close