Dekoratif Şamdan Modelleri

Şamdan denilince akla genelde büyük yemek masaları gelse de kullanım alanı geniş bir aksesuar türüdür. Geçmişten günümüze ışıklandırma malzemesi olarak kullanılsa da çoğu alan için estetik bir dekor malzemesidir. Şamdanlar bulundukları mekâna şık ve zengin bir hava katarlar. Kullanım alanlarına göre hangi tür şamdan kullanılır gelin birlikte inceleyelim. 

İncelemeye salondan başlayalım. Salonlar genelde evin en çok vakit geçirilen yerleridir. Misafirlerin ağırlanması, günün sonunda ailecek oturularak zaman geçirilmesi hep salonda peyda olur. Salonlar için dekoratif şamdan modelleri seçerken tek pare ve konsol üzerine konumlanmış modelleri seçin. Konsol üzerine konulan şamdanlar, yerden yüksekte göz hizasına yakın olarak yerleştirilmeli. Bu sayede şamdanlar mekânı daha havalı gösterecektir. Odaya girişte odak nokta şamdan olacağı için görkemli bir şamdan dikkatleri üzerine çekecektir. Salonun büyüklüğüne göre şamdanların ebatlarını da büyütebilirsiniz. Malzeme olarak pirinç, gümüş ve metal ürünler salon için ideal olan seçeneklerdir. Salon için seçilecek şamdanları kollu şamdan olmamasına dikkat edin. Tek ve oda genişliğine uygun olacak şekilde olabildiğince geniş olmalı. Amaç salonda ki tüm dikkati çekmesidir. Bu sebeple salon için seçeceğiniz şamdanları olabildiğine abartılı ve gösterişli seçmenizde sıkıntı olmaz. 

Dekoratif Şamdan Modelleri

Yemek masaları için seçeceğiniz şamdanlar yemek masasının boyu ile doğru orantılıdır. Yemek masası için salonun aksine büyük şamdanlar seçmekten kaçınmalısınız. Kollu ve kısa şamdanlar yemek masaları için en uygun şamdanlardır. Şamdan, masanın etrafında yemek yemek için toplanan insanların birbirlerini görmesini engellememeli. Şamdanın amacı masaya hoş bir ışık katmakla birlikte çok dikkat çekmeyen ama zarif bir ambiyans sağlamaya yönelik olmalı.

Şamdan Modelleri

Gelelim yatak odası için seçilecek dekoratif şamdan modellerine. Yatak odasına yerleştireceğiniz şamdanlar yer hizasında olmalı. Oda da dikkat çekmemeli ancak varlığını hissettirmeli. Özellikle büyük mum şeklinde ki şamdanlar yatak odaları için ideal olanlarıdır. Ya da seramik toprak üzeri çeşitli heykel motifleri ile bezenmiş şamdan modelleri yine yatak odaları için seçilebilecek dekoratif şamdan modelleri arasındadır. Şamdan yatak odasına gösterişten ziyade romantik bir hava katmalı. Tek kollu şamdanlar yatak odaları için uygun olurken yatak başının her iki kenarına ve oda girişlerine konumlandırılabilir. 

Şamdan Mumluk Modelleri

Şamdanları evin girişine veya hole yerleştirmekte diğer bir seçenektir. Böyle bir dekor fikrini uygulamak istediğinizde şamdanı bir ayna önünde konumlandırın. Bu sayede antre ve hol olduğundan daha geniş gözükecektir. Duvara asılabilen ince ve hafif şamdanlar da diğer bir dekoratif şamdan modelleri arasındadır. Duvara asılan şamdanlar küçük ve narin oldukları için mekânı daha spor bir havaya büründürebilir. İçerisinde gazyağı bulunduran eski tip şamdanlar da girişe asılabilen diğer dekoratif şamdan modellerine iyi bir örnek olabilir.

Şamdanlar her türü ile bulundukları mekânın havasını tek bir ürünle değiştirebilme yeteneğine sahip nadide aksesuarlardır. 

Şamdan Modelleri Cam
Siyah Şamdan Modelleri
3lü Şamdan Mumluk Modelleri
Ikea Şamdan Avize Modelleri
Ahşap Şamdan Modelleri

Giriş Yap

close