Kitap Okuma Odası

Evinizde kitap okumak için oluşturmak istediğiniz alanınız varsa, kitap okuma odası dekorasyonu hakkında fikirlerle geldik. Kitap okuma odası dekorasyonu için çok büyük alanlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Tabi sizin evinizde bu iş için büyük bir alan varsa dekorasyon boyutlandırmalarınızı ona göre yapabilirsiniz. Öncelik alanın şeklini tarayın. Kitap okumak için ayırdığınız alan karemi, oval mi, labirent şeklinde mi boyutlanmış. Girintili çıkıntılı bir alan mevcutsa mekân daralacağı için daha dikkatli ürünler seçilmeli. İlk olarak odanın renk seçiminden başlayın. Odanın şekli ne olursa olsun duvar rengi dikkat dağıtmayan ve mekâna ferahlık verecek renklerden seçilmeli. Özellikle okumaya odaklanmayı sağlamak adına açık tonlar tercih edilmeli. Beyaz, bej, krem rengi, açık sütlü kahve tonları okuma odaları için en ideal renklerdir. 

Duvarlarda obje yerine kitaplarınızı depolamaya yarayacak raflar kullanılmalı. Tüm kitapları elinizin altında bulundurabilmeniz için duvarı boydan boya kaplamış bir kütüphane, fonksiyonel bir tercih olabilir. Tavanı yüksek bir odaya sahipseniz odayı ikiye bölerek üstü tarafı tamamen kitapların dolduracağı bir kütüphaneye çevirip alt tarafı okuma alanı olarak organize edebilirsiniz. Hareket alanı dar bir mekân için altı tekerlek mekanizmalı raflar ile kitaplarınızı odanın istediğiniz yerine çekip götürebilirsiniz.  

Kitap Okuma Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Aydınlatma kitap okuma odası dekorasyonunda en önemli eklentilerdendir. Mümkünse kitap okuma odanızı cam kenarı bir yere konumlandırın. Böylece gün ışığından maksimum fayda sağlarsınız. Güneş ışınları hem rahatlatıcı etki sağlayarak ortama huzur verir hem de ışığın tek kanaldan gelmesi ile gözleri yormaz. Işıklandırma olarak tavan avizeleri yerine lambader kullanmak daha mantıklı olur. Tepeden gelen ışık, ışığı her yere yansıtma yapacağından gözü yorarak okuma sırasında rahatsızlık verebilir. Oysa lambaderi direkt kitaba yansıtarak okuma sırasında gözlerin yorulmasını engeller ve daha konforlu bir okuma sağlarsınız. Kitap okuma ders çalışma gibi aktivitelerde tavsiye edilen ışık sol yandan veya arkadan gelmesi yönündedir. Yansıtma yapan ışıklandırmalar kitap okuma sürenizi azaltacağından ışık seçimine dikkat edilmeli. Alacağınız lambaderler yüksekliği ayarlanabilir ve ışığı kısıp yükseltebilme özelliklerine sahip olmalı. 

Kitap Okuma Odası Mobilya Seçimi

Geldik oturma zeminine. Okuma alanları denilince akla gelen ilk resim sallanır sandalyeler oluyor. Eğer sallanır sandalye de kitap okumayı hayal ediyorsanız hayal etmeye devam edin. Sallanır sandalyeler dinlenme için uygundur. Sallanırken başınız öne doğru kitap okumak mide bulantısına sebep olur. Kısa vadede zevkli olacağını düşünseniz de evinizde kitap okumak için alan ayıracak kadar bu işe gönül koyduysanız, sallanır sandalyeler uzun vade de kenara koyacağınız bir aksesuar olacaktır. Tabi ki alan sıkıntınız yoksa dekor ve dinlenme alanı olarak güzel bir seçenek olabilir. Ancak biz kısıtlı bir alanı daha fonksiyonel bir alana çevirme gayesi ile size fikirler sunuyoruz. Okuma koltuğu seçerken kolçaklı yani iki kolunuzu yaslayabileceğiniz yanları destekli koltukları tercih edin. Arkası ense boyuna eşit ya da ense boyundan yukarı koltuklar kitap okurken dik duruş sağlamanıza destek olur. Ayrıca seçeceğiniz koltuğun geniş olması da önemli. Okuma sırasında koltuk kenarlarında sırtınızı destekleyecek, minder koyabileceğiniz kadar alan olmalı. Tüm bu seçimler sırt ve bel ağrısı çekmemeniz için önemli kriterlerdir. 

Kitap Okuma Odası Dekor