Lake Boya Vintage Mobilya

Mobilya Terimleri Sözlüğü

Ahşap Kaplama Nedir(Ahşap Kaplamalık):Ağacın kesilip kurutulması ve sonrasında şekil verilmesiyle oluşan ince yapıda ahşap levhalara verilen isimdir.

Ahşap Kaplama Modelleri

Ahşap KonstrüksiyonNedir:Bir çerçeve içinde bir araya getirilen, bir ızgara oluşturan ahşap malzemeden yapılmış çıtaların veya karton bir peteğin üzerine sunta yapıştırılmasıyla elde edilen tablaya denir.  

Ahşap Konstrüksiyon Modelleri

Ahşap MasifNedir:Ağaç kesildikten sonra ham tomruktan elde edilen, ahşabın kaplama veyahut da doldurma yapılmamış en saf haline verilen isimdir.

Ahşap Masif Modelleri

BambuNedir: Buğdaygiller familyasına ait ve yaklaşık 1,200 çeşit bitki türünden oluşan,halk arasında Hint kamışı olarak da tabir edilen türlü eşya yapımında kullanılan bir tür kamıştır.

Bambu Modelleri

BazaNedir: Bir yatağın yerden yüksekte durmasını sağlayan, açılır mekanizması sayesinde dolap veya sandık olarak da kullanılabilen yatak çerçevesidir.

Baza Modelleri Ikea

BerjerNedir: Fransızca bir kelime olan Berjer,ev ve cafe gibi ortamlarda kullanılan,arkası uzun bir tür tek kişilik koltuk türüdür.

Berjer Modelleri

BiniNedir: Kapı, pencere ve dolap gibi şeylerin kanatları kapanınca kalan aralığı örtmek için kanatların kenarına çakılan çıtaya denir.

Bini Çıtası Modelleri

CilalamaNedir: Bir mobilyaya düzgün ve parlak bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan son işlemdir.

Mobilya Cilalama

Demonte MobilyaNedir: Söküp takılabilecek şekilde malzemelerden imal edilen bir tür mobilya çeşidi.

Demonte Mobilya Modelleri

Dilsiz UşakNedir: İsmi İngilizcedeki ‘dumb butler’ sözcüğünden gelen, ceket ve benzeri eşyaları asmak için kullanılan, ahşap malzemeden yapılan bir tür ayaklı askılık.

Dilsiz Uşak Modelleri

EmprenyeNedir: Ahşabı mantar, kurtçuk, böcek gibi zararlılardan korumak amacıyla ahşabın gövdesine çeşitli kimyasal maddeleri emdirme işlemidir.

Emprenye Mobilya MOdelleri

FormikaNedir: Araları reçilenerek ısı etkisiyle birleştirilmiş ve 5-7 kat kağıttan oluşan bir tür kaplama malzemesidir.

Formika Kaplama Modelleri

High-GlossNedir: Yüksek parlaklık anlamına gelen high-gloss, PVC kaplı parlak ve pürüzsüz ahşap yüzeydir.

High Gloss Mobilya Modelleri

İpyolet KilitNedir: Genellikle dolap türevlerinde kullanılan, dolap kapağının altından ve üstünden kilitleme yapan bir kilit türüdür.

KomodinNedir: Dilimize İtalyancadan gelen Komodin, karyola başlarına konulan, iki-üç çekmeceli ve üstü masa gibi kullanılmaya elverişli bir dolaptır.

Komodin Modelleri Ikea

KonsolNedir: Genellikle salon için tasarlanan, duvar dibine yerleştirilerek üzerine ayna veya çeşitli süs eşyaları konulan bir tür mobilyadır.

Konsol Modelleri

Lake BoyaNedir: Yedi kat cila uygulaması olarak bilinen lake boya, normal bir boyanın üstüne yapılan 7 kat cila işlemi ve son katına yapılan polisaj ile mobilyada hiçbir damar, ağaç deseni kalmayacak şekilde her renkten yapılan boyama işlemidir.

Lake Boya Vintage Mobilya

MdfNedir: Sert ve yumuşak ahşap kalıntılarının, parçalanıp ahşap life dönüştürülmesinden sonra, yüksek ısı ve basınç altında sertleşen reçine ile preslenerek birbirine kaynaştırılmasıyla oluşmuş levha halindeki ahşap malzemedir.

MDF Ahşap Mobilya

MasifNedir: Çam, köknar, ladin, ıhlamur gibi ağaçlar kullanılarak elde edilen, ağacın kesildikten sonra doldurma veya kaplama olmadan, ham tomruktan biçilmesiyle elde edilen ahşaba verilen isimdir.

Masif Mobilya Modelleri

PortmantoNedir: Fransızca porte manteau (manto-taşır)deyiminden gelen portmanto kelimesi, genellikle mutfak banyo antre gibi alanlarda havlu, şapka, palto gibi şeyleri asmak için kullanılan, askı ve dolaplardan oluşan mobilya ya verilen isimdir.

Portmanto Modelleri

SuntaNedir: Odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştıralar preslenmesi sonucu elde edilen levha halindeki malzemedir. Yapılışı Mdf yöntemine benzese de sunta, Mdf’ye göre daha dayanıksız ve boşluklu yapılardan oluşur. Mdf ise daha sıkı ve derli toplu yapılardan meydana gelmiştir.

Sunta Modelleri

ŞifonyerNedir: Genellikle yatak odasında bulunan şifonyer, üst üste yerleştirilmiş birkaç çekmeceden oluşan, giysi ve eşyaları saklamak için kullanılan bir tür dolaptır.

Şifonyer Modelleri

VestiyerNedir: Genellikle spor salonları, okullar, toplantı salonları, lokantalar, evler veya otellerin giriş alanında bulunan pardösü, şapka şemsiye gibi eşyaların bırakıldığı yerdir.

Vestiyer-Modelleri

Zigon SehpaNedir: İç içe geçmiş, üç veya dört ayaklı üretilebilen sehpa grubuna verilen isimdir.

Zigon Sehpa Modelleri

Similar Posts