Mobilya Terimleri Sözlüğü

Ahşap Kaplama Nedir(Ahşap Kaplamalık):Ağacın kesilip kurutulması ve sonrasında şekil verilmesiyle oluşan ince yapıda ahşap levhalara verilen isimdir.

Ahşap Kaplama Modelleri

Ahşap Konstrüksiyon Nedir:Bir çerçeve içinde bir araya getirilen, bir ızgara oluşturan ahşap malzemeden yapılmış çıtaların veya karton bir peteğin üzerine sunta yapıştırılmasıyla elde edilen tablaya denir.  

Ahşap Konstrüksiyon Modelleri

Ahşap Masif Nedir:Ağaç kesildikten sonra ham tomruktan elde edilen, ahşabın kaplama veyahut da doldurma yapılmamış en saf haline verilen isimdir.

Ahşap Masif Modelleri

Bambu Nedir: Buğdaygiller familyasına ait ve yaklaşık 1,200 çeşit bitki türünden oluşan,halk arasında Hint kamışı olarak da tabir edilen türlü eşya yapımında kullanılan bir tür kamıştır.

Bambu Modelleri

Baza Nedir: Bir yatağın yerden yüksekte durmasını sağlayan, açılır mekanizması sayesinde dolap veya sandık olarak da kullanılabilen yatak çerçevesidir.

Baza Modelleri Ikea

Berjer Nedir: Fransızca bir kelime olan Berjer,ev ve cafe gibi ortamlarda kullanılan,arkası uzun bir tür tek kişilik koltuk türüdür.

Berjer Modelleri

Bini Nedir: Kapı, pencere ve dolap gibi şeylerin kanatları kapanınca kalan aralığı örtmek için kanatların kenarına çakılan çıtaya denir.

Bini Çıtası Modelleri

Cilalama Nedir: Bir mobilyaya düzgün ve parlak bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılan son işlemdir.

Mobilya Cilalama

Demonte Mobilya Nedir: Söküp takılabilecek şekilde malzemelerden imal edilen bir tür mobilya çeşidi.

Demonte Mobilya Modelleri

Dilsiz Uşak Nedir: İsmi İngilizcedeki ‘dumb butler’ sözcüğünden gelen, ceket ve benzeri eşyaları asmak için kullanılan, ahşap malzemeden yapılan bir tür ayaklı askılık.

Dilsiz Uşak Modelleri

Emprenye Nedir: Ahşabı mantar, kurtçuk, böcek gibi zararlılardan korumak amacıyla ahşabın gövdesine çeşitli kimyasal maddeleri emdirme işlemidir.

Emprenye Mobilya MOdelleri

Formika Nedir: Araları reçilenerek ısı etkisiyle birleştirilmiş ve 5-7 kat kağıttan oluşan bir tür kaplama malzemesidir.

Formika Kaplama Modelleri

High-Gloss Nedir: Yüksek parlaklık anlamına gelen high-gloss, PVC kaplı parlak ve pürüzsüz ahşap yüzeydir.

High Gloss Mobilya Modelleri

İpyolet Kilit Nedir: Genellikle dolap türevlerinde kullanılan, dolap kapağının altından ve üstünden kilitleme yapan bir kilit türüdür.

Komodin Nedir: Dilimize İtalyancadan gelen Komodin, karyola başlarına konulan, iki-üç çekmeceli ve üstü masa gibi kullanılmaya elverişli bir dolaptır.

Komodin Modelleri Ikea

Konsol Nedir: Genellikle salon için tasarlanan, duvar dibine yerleştirilerek üzerine ayna veya çeşitli süs eşyaları konulan bir tür mobilyadır.

Konsol Modelleri

Lake Boya Nedir: Yedi kat cila uygulaması olarak bilinen lake boya, normal bir boyanın üstüne yapılan 7 kat cila işlemi ve son katına yapılan polisaj ile mobilyada hiçbir damar, ağaç deseni kalmayacak şekilde her renkten yapılan boyama işlemidir.

Lake Boya Vintage Mobilya

Mdf Nedir: Sert ve yumuşak ahşap kalıntılarının, parçalanıp ahşap life dönüştürülmesinden sonra, yüksek ısı ve basınç altında sertleşen reçine ile preslenerek birbirine kaynaştırılmasıyla oluşmuş levha halindeki ahşap malzemedir.

MDF Ahşap Mobilya

Masif Nedir: Çam, köknar, ladin, ıhlamur gibi ağaçlar kullanılarak elde edilen, ağacın kesildikten sonra doldurma veya kaplama olmadan, ham tomruktan biçilmesiyle elde edilen ahşaba verilen isimdir.

Masif Mobilya Modelleri

Portmanto Nedir: Fransızca porte manteau (manto-taşır)deyiminden gelen portmanto kelimesi, genellikle mutfak banyo antre gibi alanlarda havlu, şapka, palto gibi şeyleri asmak için kullanılan, askı ve dolaplardan oluşan mobilya ya verilen isimdir.

Portmanto Modelleri

Sunta Nedir: Odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştıralar preslenmesi sonucu elde edilen levha halindeki malzemedir. Yapılışı Mdf yöntemine benzese de sunta, Mdf’ye göre daha dayanıksız ve boşluklu yapılardan oluşur. Mdf ise daha sıkı ve derli toplu yapılardan meydana gelmiştir.

Sunta Modelleri

Şifonyer Nedir: Genellikle yatak odasında bulunan şifonyer, üst üste yerleştirilmiş birkaç çekmeceden oluşan, giysi ve eşyaları saklamak için kullanılan bir tür dolaptır.

Şifonyer Modelleri

Vestiyer Nedir: Genellikle spor salonları, okullar, toplantı salonları, lokantalar, evler veya otellerin giriş alanında bulunan pardösü, şapka şemsiye gibi eşyaların bırakıldığı yerdir.

Vestiyer-Modelleri

Zigon Sehpa Nedir: İç içe geçmiş, üç veya dört ayaklı üretilebilen sehpa grubuna verilen isimdir.

Zigon Sehpa Modelleri

Giriş Yap

close