Mutfak Düzeni Fikirleri – Mutfak Düzeni Nasıl Olmalı?

MUTFAK NASIL DOĞRU DÜZENLENİR?

Günümüzün az ya da çok bi kısmını mutfakta geçiriyoruz. Peki mutfağınız yeterince kullanışlı mı? Mutfağınızda rahat mısınız? Yemek masasının konumu nasıl veya aydınlatmanın düzeyi…? Günümüzde veya geçmişten de gelen yanlış mutfak düzenlemeleri biz fark etsek de fark etmesek de bizi zora sokar bunun gibi sorulara biraz da olsa açıklık getireceğiz.

İlk olarak bütünden özele doğru başlayalım mutfağınız hangi yöne bakıyor? Bu soruya cevap vermek için günün hangi saatlerinde daha çok mutfakta bulunuyorsunuz buna karar verin. Örneğin günün sabah saatlerinde daha çok mutfağı kullanıyorsanız mutfağın doğu tarafına bakması çok doğru olacaktır. Şöyle düşünün sabah uyanıyorsunuz ilk gideceğiniz yer mutfak ve ilk oranın güneş alması hem elektrik tasarrufu hem canlılık açısından size çok fazla katkısı olacaktır.

Sonraki adım ‘giriş’ mutfağa adım attığınızda ilk ne görmek istiyorsunuz buna dikkat edin mesela kullanıcı ilk girdiğinde bulaşıklarla dolu bir tezgah görmek istemez değil mi? Bu yüzden kapının belli bir mesafesinde bu 1.50-2.00 olabilir tam karşısına yemek masası koyabilirsiniz veya rahat bir koltuk.

Girişin sağ veya sol tarafından ise mutfak tezgahı başlayabilir. Tezgahın yüksekliği ortalama 85cm civarı olması tavsiye edilir. Genişliği ise 60cm. Üst raflar 145cm yükseklikten başlamalıdır kullanıcı kolaylığı açısından.

Sirkülasyonun olduğu alanda bu sirkülasyonun engellenmediğinden emin olun mesela bir buzdolabının kapağı ya da fırının kapağı açıkken oralardan geçişi zorlaştırmadığından emin olarak konumlandırın.

Ada mutfak ise buzdolabı, bulaşık makinesi gibi cihazların kapaklarının açık olduğu durumdan en az bir kol genişliği kadar boşluk bırakılmalıdır.

Mutfak Düzeni Modelleri

Önce Lavaboyu Yerleştirin

Bir mutfak düzeni oluştururken birçok tasarımcı önce lavaboyu yerleştirir ve oradan tasarım yapar..

Fırın yemek hazırlamak için hayati öneme sahiptir, ancak bir şekilde lavabo hala en çok zaman geçirdiğimiz yer gibi görünüyor. Lavaboyu ‘pencereye’ bakan bir yere yerleştirmeyi düşünün. Şimdi ise küçük eşyalar için püf noktalarına gelelim;

Sık kullandığınız eşyaları ön plana çıkarın örneğin kahve fincanları eğer kahveyi çok içen biri iseniz fincanlar için masaüstü şık askılıklar tam size göre Bıçaklarınız için hiç mıknatıslı bir askılık düşünmüş müydünüz?

Doğru tasarım, tüm aile için güvenli ve rahat, verimli bir alan yaratacaktır!!

Mutfak Dekorasyonu Dizayn

Mutfak Düzeni Şekilleri

  • L şeklindeki düzen
  • U şeklindeki düzen
  • Ada düzeni
  • yarımada düzeni
  • Tek duvarlı mutfak

Bu düzenler tamamen sizin nasıl rahat hissedeceğiniz ile alakalı bir durum

Mutfak Düzeni Dekorasyon

Diğer önemli konu ise dolap düzenleri

Mutfak düzeninizi planlarken, mutfağı nasıl kullanmak istediğinizi ve eşyaların nerede saklanmasını istediğinizi düşünmek önemli bir husustur.

Doğal olarak ağır tencere ve tavalar alt dolaplarda, fırınınız ve ocağınızın kolayca ulaşabileceği bir yerde tutulmalıdır.

Aynı şekilde, kupalar asla su ısıtıcınızdan çok uzakta olmamalıdır. Bu açık plan mutfakta , yemek masası mutfak alanıyla aynı alandadır, bu nedenle uzun bir şifonyerin eklenmesi, masayı hızlı ve kolay bir şekilde yerleştirmek için tabak ve çatal bıçak takımları için depolama sağlar.

Mutfakta unutulan ama en çok ihtiyaç duyulan alan ise ‘KİLER’

Mutfağınızın geri kalanından ayrılan kiler veya kiler fikirleri , mağaza zımba tellerini ve pişirme ekipmanlarını saklamak için ideal bir alan olduklarından, eşyaları temiz ve düzenli tutmanıza yardımcı olabilir.

Mutfak Düzeni Nasıl Olmalı

OTURMA ALANI ‘BANKET’

Banket oturma fikirleri , mutfağınızın tasarımına entegre edildiğinde mevcut alana daha fazla oturma yeri sığdırabileceğiniz anlamına gelir.

Yerleşik, döşemeli banklar yalnızca altında depolama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda göze hoş gelmeyen kabloları veya boruları gizlemenin akıllıca bir yoludur.

Mutfak Düzeni Nasıl Olur

GENEL OLARAK MUTFAĞI NASIL TASARLARIM

Pahalı mutfak tasarımı hatalarından kaçınmak için , ilk adım, alan içinde nasıl hareket ettiğinizi ve gelecekte ailenizi odayı nasıl kullandığını gördüğünüzü dikkatlice düşünmektir – ve bu, iyi bilinen mutfak çalışması üçgeninin devreye girdiği yerdir.

Kıdemli tasarımcı Adrian Bergman, “Çalışma üçgeni”, bir mutfak planının lavabo, ocak ve buzdolabının konumu etrafında döndüğü ve mutfak planının bu unsurları kullanarak en verimli iş akışına dayanması gerektiğine dair sağduyu ilkesidir” diyor. Düz İngilizce tarafından İngiliz Standardında .

‘Bu, özellikle yoğun bir mutfakta elbette doğrudur, ancak estetik ve bir odanın mimarisine saygı gibi başka hususlar da olabilir, bu nedenle, memnun edici bir sonuç elde etmek için yerleşim kurallarını esnetebileceğimiz durumlar olabilir. hem göz hem de beyin.’

Mutfak Düzeni Küçük Mutfaklar

‘’’TASARIM GÜZEL BİR GELECEK İÇİN İHTİYAÇTIR!!!’’

Chinese (Simplified)CzechDanishDutchEnglishFinnishFrenchGermanGreekItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRussianSpanishSwedishThaiTurkish

Login

close