Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Evler ya da işyerlerinde inşaat işlemlerinin bitmesi ile birlikte ; yeniden yapılan tadilatlar çok zorlu olduğu kadar fiyat olarak da maliyetlidir. Ancak ihtiyaçlar hiçbir sektörde bitip tükenmediği gibi burada da kaçınılmazdır. Özellike yapı zeminlerinin ihtiyaçları çok daha büyük önem arz etmektedir. Yapı zeminlerinin yükseltilmeye ihtiyacı da işte bu noktada artış yönündedir. Bu ihtiyacın sebebine gelince hem iklimlendirme açılarından hem de zemin altında döşenecek olan tesisatla birlikte yükseltilmiş döşemenin avantajlarının kullanılmasının ağır basması olmaktadır.

Yükseltmiş Döşeme Modelleri

Yükseltilmiş Döşeme Nedir

Yükseltilmiş döşeme demek, var olan döşemealtında yerleştirilen ikinci bir döşeme demektir. Bu işlem için ayaklı ya da sabitli paneller tercih edilir. Bu paneller ihtiyaçlar doğrultusunda istenilen boy ve ende üretilir. Bu döşeme sayesinde zeminde bulunan eşyaların boyları yükselme yaşadığından kullanım açısından son derece elverişli bir hal alır.

Yükseltilmiş döşemeye olan ihtiyaç ile birlikte, beraberinde kullanım alanları da hayli artmış dolayısıyla kullanım payı da aynı oranda yükselmeye başlamıştır. Bu kullanım alanları başında veri merkezleri gelir. Çünkü buralarda yük taşıma kapasitesi kapsamında kablolar ve iklimlendirme yöntemlerinin en ideal şekilde korunması amacı önemli olduğundan ve verimin düşmemesi açısı önem taşır. Bu olanak da yükseltilmiş döşeme sistemleri kullanarak kazanılır. Yine okullarda bu sistem yoğun olarak kullanılır. Buralardaki sistem kablolarının zarar görmemesi çok önemli bir durum teşkil ettiğinden ve en önemlisi öğrencilerin zarar görmesinin engellenmesi nedeni ile yoğun kullanım tercihtir. Kabloların yüzeyden taşınması aynı zamanda görüntü kirliliğini de engelleyici bir faktördür.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri

Yükseltilmiş Döşeme Neden Tercih Edilmelidir?

Bu döşeme tercihinin ön planda olması hali; maliyetinin düşürülmesi ile de ilgilidir. Zira kablolar yerin altına alınması yapılabilecek en düşük maliyetli yöntemdir. İşlem aynı zamanda kolay kurulabilme ve kolay sökülebilir açılarından da avantaj sağlayıcıdır. Yükseltilmiş döşemeler bir yerden sökülüp başka bir yerde de kullanılabilir. Bu sistemlerin yangına olan dirençliliği de önemli bir detaydır.

Yükseltilmiş döşemelerde kullanılan profiller paslanmaz malzemelerden üretilir. Bu da bu tesisatın uzun yıllar boyunca kullanımını sağlayıcı bir özellik demektir. Aynı zamanda dekoratif açıdan da değerlendirilecek olunursa yükseltilmiş döşemeler kullanış arz eder. Bulundukları ortamda bu döşemeler modern bir çizgi yaratılmasını sağlar. Yükseltilmiş döşeme sistemlerinin yapılmasında her zaman için aşama aşama standart bir yol çizilir. Öncelikli olarak planlama sonra zemine hazırlık ve sonrasında montaj gelir.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Nasıl Yapılır

  • Planlama aşaması: Yükseltilmiş döşeme sistemlerinde uygulamanın başarılı olabilmesi için planlamanın doğru yapılması gereklidir. Bu da uygulanacak alanın doğru ölçülmesi ile söz konusudur. Kullanılacak panel belirlenmesi önem taşır. Ve yine kullanılacak basamak, süpürgelik gibi detaylarda bu planlamanın içine dahildir.
  • Zemin Hazırlığı: Yükseltilmiş döşeme sistemlerinde doğrudan zemine uygulama olduğundan zeminin hazırlığı bu durumda en önemli aşamadır. Zemin pürüzlü ise bu durum engel teşkil edicidir. Zemin düz bir şekle getirildikten sonra sistem döşenmelidir. Ve zeminin uygulama öncesinden kuru olması da artı dikkat edilmesi gereken bir detaydır.
  • Montaj aşaması: Yükseltilmiş döşeme sistemlerinde son aşama artık hazırlanmış zemine montajı dır. Panellerin zemine sabitlenmesi sağlandıktan sonra montaj işlemi gerçekleştirilir.

Yükseltilmiş döşeme sistemleri mevcut zeminin üzerine uygulanan ikinci bir zemindir. Bu korunaklılık amacı dışında estetik açıdan da çok fazla uygulamaya açıktır. Konu estetiklik olunca da çok farklı modeller de üretilmeye başlanmıştır. Bu sistemler neme karşı da son derece dayanıklıdır. Bu açıdan veri merkezleri başta olmak üzere; hastanelerde, sağlığa dair her merkezde, fabrikalarda, kamu kuruluşlarında sıkça kullanılır. Yükseltilmiş döşeme sistemlerinin fiyatlarına gelince kullanılacak malzeme ve yapılacak alanın özelliklerine göre değişkenlik gösteren bir durumdur.Uzun ömürlülüğü, sağladığı avantajlar ve estetiklik payı dikkate alındığında sistem aslında en ekonomik çözümlerden biri olarak tanımlanabilir.

Giriş Yap

close