Parke Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerin zemin kaplamaları her zaman için en önemli nokta olmuştur. Ahşap evlerde, zeminlerde ahşap olurdu; ancak betonarme evlere dönüştükçe zemin kaplamaları da değişmeye başladı. Başlarda tercih seramik olurken artık yeniden ahşabın güzelliği ağır basıp parke döşemeler etkisini göstermeye başlamıştır. Ahşap parkeler kendi içinde üçe ayrılır; masif, lamine ve laminat parkeler olup; bunlardan masif parke döşemesi zor ve maliyetli olanıdır. Bu yüzden çok fazla tercih edilmez. Hem uygulama hem maliyet olarak laminat parkeler önceliklidir.

Ahşap Parke Temizliği

Parke Tercihi Nasıl Olmalıdır

Parkeler doğru ve kaliteli bir seçim yapıldığında uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilir ürünlerdir. Parke seçiminde model ve renge dikkatli karar vermek ve sonrasında uygulatmak doğru olandır. Koyu renk parkeler her zaman tozu ve kiri en çok gösteren parkelerdir. Diğer taraftan evdeki eşyalarla aynı tonlarda seçilen parkeler de yanlış bir seçim olacaktır.

Ev dekorasyonunda yer döşemesi olarak seçilen parkede ikinci aşama temizliğidir. Temizliği ve bakımı ne kadar özenli olunursa kullanım ömrü de aynı oranda artacaktır. Parkeler çeşitlerine göre farklı temizlik işlemlerine sahiptir. En çok tercih edilen laminat parkeler döşemesi esnasında arada boşluk bırakılmadan yapılır. Dolayısıyla bu tip parkeler arasına toz kaçma olasılığı yoktur. Fakat bu üzerinde toz birikmez anlamına da gelmemelidir. Sık olarak temizlenmelidir. Günlük temizlikte süpürge laminant parkeler için yeterlidir.

Ahşap Parke Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ahşap Parke Modelleri Modern

Ahşap parke temizliklerinde ahşap yüzey temizleyicileri tercih edilmelidir. Kimyasal boyutu fazla olan temizlik ürünleri parke ömrünü kısaltır ve yıpranmasına sebep olur. Arap sabunu, sirke kullanılabilir. Ahşap parkeler genelde her türlü dekorasyona uyum sağlayan bir malzeme olduğundan çok daha doğal ve çok daha sağlıklıdır. Ahşap parkeler cilalı olduklarından çok daha şık ve koruyucu özelliktedir.

Parkelerin temiz ve parlak görünmesi ev dekorasyonunda çok önemli bir detaydır. Parkelerin parlak görünmesi demek cilalanmasına dikkat edilmesi demektir. Bu dikkat parkenin çok daha bakımlı olmasını sağlar. Parkeler asla ıslak temizlenmemelidir. Parke zemin mekana inanılmaz bir estetik hava kazandırır. Bu estetikliği kazandırması için de bakıma ve özenli temizliğe ihtiyacı vardır. Kaliteli bir seçim ile evde uzun senelere imza atabilecek dayanıklı ve bir o kadar da şık görünüm sağlayacak parkeler ile dekorasyon tam olmaya adaydır.

Ahşap Parke Evler
Ahşap Parke Bakımı

Giriş Yap

close