Seramik Cepha Kaplama Nedir ve Ne için Kullanılır?

Seramik cephe kaplama, cephe kaplaması olarak da bilinen ve yapılarda sağır yüzeylere taşıyıcı alüminyum profil (konstrüksiyon) üzerine uygulanan bir sistemdir. Genel olarak dış cephe kaplamalarında olduğu gibi seramik cephe kaplamasında da temel amaç binanın yalıtımını artırmak ve binaya estetik bir görüntü kazandırmaktır.

Seramik Cephe Kaplama

Seramik Cephe Kaplamanın Faydaları ve Avantajları

Seramik cephe kaplama uygulamasının birçok yararı ve avantajı bulunmaktadır. Bu durum öncelikle seramik malzemesinin kullanışlı olmasından kaynaklanmaktadır. Şöyle ki dış cephe kaplaması seramik kaplama yöntemi ile yapılması halinde dış cephenin nefes almasına olanak sağlanır, bu sebeple bina duvarları daha uzun ömürlü ve sağlıklı olacaktır. Olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı olan seramik cephe kaplaması ile enerji verimliliği şartlarına da uygunluk sağlanır.

Seramik cephe kaplamalarında katman ve iç hava boşluğu da uygulanmaktadır. Bu katmanlar, yalıtımın güçlendirilmesini ve buna bağlı enerji kullanımında verimliliğin artırılmasını sağlamaktadır. Proje ve uygulanma süresi oldukça kısa olan seramik cephe kaplaması suya olduğu gibi ateşe ve depreme de dayanıklıdır. Belli dönemlerde yapılması gereken bakımları için düşük maliyetler söz konusudur.

Dış Cephe Seramik Kaplama

Seramik Cephe Kaplama Türleri

Seramik cephe kaplama sistemleri, uygulanacak bina yüzeylerine klipsli, kanallı veya yapıştırmalı olarak monte edilebilir. Klipsli yöntemde seramikler, klipsler aracılığı ile taşıyıcı profiller üzerine monte edilir. Oldukça güvenli bir kaplama sistemi olan klipsli yöntem, hem ekonomik hem de farklı boyutlarda birçok alternatife sahiptir.

Gizli kanallı sistemde kaplama malzemeleri, seramiklerin arka yüzeylerine açılan kanallara takılan klipsler yardımıyla taşıyıcı platforma tutturulmaktadır. Bir diğer uygulama yönteminde, poliüretan bazlı yüksek dayanıklılığa sahip yapıştırıcı bir malzeme ile seramiklerin taşıyıcı profillere monte edilmesi söz konusudur. Bu yöntem yapıştırma sistemi olarak bilinmekte ve nispeten daha düşük maliyetli bir yöntem olarak görülmektedir.

Dış Cephe Seramik Kaplama Villalar

Seramik Cephe Kaplamasının Bakımları

Diğer dekorasyon sistemlerinde olduğu gibi seramik cephe kaplama uygulamasında da belirli periyotlarla, gerekli bakımların yapılmasında fayda vardır. Uzun ömürlü ve dayanıklı malzemelerden yapılmasının yanında sert hava koşullarına uzun yıllar maruz kalması sebebiyle klips yerlerinde gevşemeler veya yıpranmalar olabilir.

Giriş Yap

close