Yemek Odası Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Sıcak aile sofralarının, keyifli sohbetlerin adresi ve özel misafirlerin ağırlandığı yemek odalarında konforlu ve şık yemek odası seçimi nasıl yapılmalıdır? Evinizin değerini ve tarzınızı yansıtacak yemek odası dekorasyonu son derece önemlidir. Evinizde bulunan diğer mobilyalara ve ev konseptinize uygun yemek odası tercihi evinizin daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

Yemek odası seçiminiz, özellikle yemek odası ve salonun bir arada bulunduğu mekanlarda daha da önem kazanmaktadır. Sayısızca yemek odası takımı arasında tercih yapmakta zorlanıyorsanız yemek odası seçiminizi kolaylaştıracak püf noktalarını sizler için hazırladık. Evinize şıklık ve değer katacak yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yemek odası sadece yemek yiyebileceğiniz bir alan olabileceği gibi masa ve sandalyelerin bulunduğu özel bir oda da olabilir. Yurt dışındaki evlerin büyük çoğunluğunda yemek odası ayrı bir oda olarak tasarlanmaktadır. Ayrı bir yemek odası için yeterli sayıda odanız bulunması gerekir. Fakat değişen yaşam koşulları çok işlevli odaları zorunlu hale getiriyor.

Yeterli odanız yoksa yemek odanızı misafir odası veya başka bir oda olarak da kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle yemek odası seçimi yaparken masa ve sandalye dışında pek çok şeyi bir arada kullanabilirsiniz. Özellikle büyük salonların bir kültür haline geldiği ülkemizde bu durum kaçınılmaz olmaktadır. Bu salonların bir bölümünü yemek odası olarak dekore etmek ise oldukça kolay.

Özelleşmiş bir yemek odası bölümü evinizin dekorasyonuna büyük katkı sağlar. Kitaplık veya bölücü paneller ile salonunuzun bir kısmını yemek odası olarak ayırmanız mümkün. Yemek alanınızın ayrı olarak tasarlanması evinizin daha düzenli görünmesini sağlar ve temizlik ve hijyen açısından sizi rahatlatır.

Bu alan için yemek odası seçimi yaparken ailenizin büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Son dönemlerde birçok modelde üretilen taburelerle alanın daha geniş ve ferah olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kalabalık bir aileniz varsa daha çok kişi için alan oluşturmanın yanında dekoratif bir görüntü elde etme şansınız da artmış olur.

Yemek odası yerleştirirken odanızın büyüklüğünü göz önüne alarak yerleştirme yapmanız son derece önemlidir. Büyük eşyalardan başlayarak yerleştirme yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Diğer küçük eşyaları ise ana mobilyanın etrafında şekillendirebilirsiniz. Çok yer kaplayan masa gibi eşyaları odanın ortasına yerleştirin. Odanız küçükse masayı duvar kenarına veya pencereye yakın bir yere yerleştirebilirsiniz.

Vitrin, konsol, büfe gibi eşyaları elinizden geldiğince duvara yakın konumlandırın. Masanız odanın ortasında olacaksa konsol, büfe ve vitrin gibi eşyaları hizalayarak alanın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Yemek odanız darsa ayna kullanımı odanıza derinlik ve geniş bir görünüm katar. Yemek odası seçimi tarzınıza, yaşam alnınıza ve odanızın genişliğine göre değişkenlik gösterecektir.

Yemek odası diğer odalara göre daha az sıklıkta kullanıldığı için çoğu kez arka planda kalmaktadır. Ancak özellikle Türkiye gibi yemek kültürü gelişmiş ülkelerde yemek odası dekorasyonu oldukça önemlidir. Bununla birlikte oldukça geniş yemek odası seçenekleri vardır. Şık ve estetik görünümlü yemek odası seçimi yemek odası ambiyansını oluşturmanızı sağlar.

Yemek odası takımı; yemek masası, sandalyeler, TV ünitesi, konsol ve vitrinden oluşur. Tercihe bağlı olarak eklenebilecek başka küçük eşyalar da vardır. Yemek odası takımınızın ve diğer küçük eşyaların birbiri ile uyum içinde olması gerekir.

Yemek odası mobilya seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk nokta yemek odası alanıdır. Yemek odaları genellikle masa, sandalye, büfe, TV ünitesi, konsol ve vitrin gibi birçok parçadan oluştuğundan odanın karmaşık ve dar görüntü yaratmamasına özen göstermeniz gerekir. Bu nedenle yemek için ayırdığınız alanı iyi tanımanız ve ona göre yemek odası seçimi yapmanız gerekir.

Odanızın durumuna göre yemek odası ürünlerinin bir kısmını azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Eşya seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ölçüleri doğru almanızdır. Yemek odası takımını alırken mobilyaları yerleştireceğiniz alan ile alacağınız eşyaları kıyaslayarak bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Yemek Odası Masası Dekorasyonu
Yemek Masası Ne Renk Olmalı?

Yemek odası ve yemek masası seçiminde tercih edeceğiniz renk dekorasyon için çok önemlidir. Örneğin ahşabın farklı tonlarının hakim olduğu yemek odası seçimi karanlık bir görüntü oluşmasına neden olur. Ahşap renkler her ne kadar sıcak bir ortam yaratsa da doğru dekorasyon yapılmadığında boğucu bir hava oluşmasına neden olabilir.

Seçtiğiniz yemek masası modelinin beyaz ahşap veya açık ahşap tonlarına sahip rengi bulunmuyorsa diğer mobilyalarınızın açık renklerde olmasına özen göstermelisiniz. Koyu renk mobilyalarınız çoğunlukta ise dekorasyonunuzu açık renk duvarlar, perdeler ve aksesuarlar ile destekleyebilirsiniz. Yemek odası takımınızı seçmeden önce iştah açan ve iştah kapatan renkler hakkında bilgi edinmeniz seçiminizi kolaylaştıracaktır.

Yemek Odası İskandinav Dekorasyon

Yemek Odası Seçimi Ve Koltuk Takımı Nasıl Olmalıdır?

Pek çok yemek odası tasarımına koltuk takımlarının eşlik ettiğini görebilirsiniz. Yemek odası takımı ve koltuk takımı birlikteliği tamamen tercihinize kalmıştır. Ancak esasen koltuk takımları yemek odası takımlarının bir parçası değildir. Koltuk takımı ve yemek odasının bir arada olduğu tasarılarımlar son derece şık dekorasyonlar oluşturmanızı sağlayabilir.

Ancak böyle bir dekorasyon için koltuk takımı ve yemek masası takımını ayrı olarak almanız gerekir. Bu nedenle yemek odası seçimi yaparken koltuk takımı da almayı düşünüyorsanız birbirlerini tamamlayan uyumlu tasarımlar ölçüler ve renkler seçmeye özen göstermelisiniz. Doğru yemek odası takımı ve koltuk takımı seçimi odanıza bambaşka bir hava katabilir.

Giriş Yap

close